تبلیغات
موسیقی صدای خداست - ♫ ♫سیتار♫ ♫
 
موسیقی صدای خداست
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید پاکدل
مطالب اخیر
نویسندگان

بررسی ساز سیتار:یکى از قدیمى ترین تمدنهاى جهان، تمدن هندوستان است که داراى موسیقى و آواهاى غنى مى باشد. قدمت موسیقى این کشور به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز مى گردد.سبک موسیقى کشور هندوستان و کلآ شبه قاره نسبت به کشورهاى غربى که به سرعت دستخوش تغییر هستند، کمتر دچار تغییر و تحول شده است.


موسیقى دانان هندى به ندرت بدون در نظر گرفتن ریشه اصلى موسیقى کشورشان آهنگ سازى مى کنند.

آنها موسیقى را یکى از ابتکارات همیشگى کشور خودشان مى دانند که بطور دائمى روى آن کار شده است و خلق مجدد ملودى ها و ریتم ها از هزاران سال پیش تا به امروز ادامه دارد.


نگرش هاى مذهبى نیز در ساختار موسیقى این کشور تأثیر بسزایى دارد.
لازم به ذکر است که برعکس موسیقى غربى که تا نیم پرده دارد و موسیقى ایرانى که تا ربع پرده دارد، موسیقى هند و شبه قاره داراى یک هشتم پرده نیز مى باشد.


بررسى سیتار:
سیتار یکى از سازهاى زهى کشور هندوستان است که داراى دسته اى بلند و کشیده است و کاسه اى بزرگ به شکل گلابى دارد. سیتار علاوه بر سیمهاى اصلى داراى سیمهاى فرعى یا هم نوا نیز مى باشد که در زیر سیمهاى اصلى سیتار بسته مى شوند. سیمهاى اصلى که وظیفه تولید اصوات را عهده دارند پس از ضربه خوردن، سیمهاى فرعى را به صدا در مى آورند.


سیتار داراى هفت سیم اصلى و یازده تا سیزده سیم هم نوا مى باشد. نوع دیگر سیتار که در هندوستان به آن Mind گفته مى شود، قابلیت نواختن گام Minor را دارد که براى نوازندگان Rock Guitar یک رؤیا محسوب مى شود. نواختن این گام به نوازندگان سیتار این اجازه را مى دهد که به صورت کامل تمام ملودى را بنوازند و نوایى شبیه به گریه انسان را خلق کنند.
فراگیرى این ساز بسیار پیچیده و سخت بوده، نیاز به زمان طولانى و همچنین تمرین جدى دارد.


بررسى قسمتهاى مختلف سیتار:


بحث کردن در مورد نام قسمتهاى مختلف سیتار همیشه مسئله اى غامض و پیچیده بوده است. کشور هندوستان سرزمینى است با گویش ها و زبان هاى متفاوت و این کاملآ طبیعى به نظر مى رسد که در مکان هاى مختلف این کشور، نحوه بیان آن متفاوت باشد.


سیتار از ۱۵ قسمت تشکیل شده است که در زیر به بررسى هریک از قسمتهاى آن مى پردازم:


۱. Kunti: به وسیله Kunti ها سیتار را کوک مى کنند. Kunti هاى بزرگ براى سیمهاى اصلى و Kunti هاى کوچک براى سیمهاى هم خوان مى باشد.


۲. Bajtar ki Kunti: یکى از قسمتهاى مهم Kunti مى باشد که براى نواختن نواهاى اصلى از آن استفاده مى شود. این قسمت نسبت به بقیه قسمتها استفاده بیشترى دارد.

۳. Drone Strings: این یکى از قسمتهاى مهم براى نواختن و به اجرا در آوردن موسیقى مى باشد. هنگام نواختن، سیمها به نوبت آماده اجراى قطعه موسیقیایى مى شوند.


۴. Tumba: قطعه اى است کدویى شکل که تعدادى از سیتار ها آن را دارا مى باشند.


۵. Tar: در سیتار، تارهاى زیادى وجود دارد ولى بطور متوسط هر سیتار داراى ۱۸ تار مى باشد که شامل تارهاى اصلى و تارهاى هم خوان مى شود.


۶. Baj Tar: قسمتى است که بیشترین کمک را براى نواختن دقیق ساز مى کند.


۷. Taraf dar: سیمهاى هم نوا هستند که در اثر مضراب زدن سیمهاى اصلى مرتعش مى شوند.


۸. Dandi: گردن سیتار را Dandi مى گویند.


۹. Parda: ترکه هاى فلزى هستند که با قسمت گردن ساز مرتبط مى باشند و مى توان زیر و بمى صدا را با آن میزان کرد.


۱۰. Gulu: قطعه اى چوبى است که با گردن سیتار در تماس است و باعث ارتعاش صدا مى شود. به علت ضعف این قسمت، بخصوص در جایى که با گردن در تماس است به یکى از مشکلات عمومى سیتار تبدیل شده است.


۱۱. Chota Ghoraj: یکى از قسمتهاى کوچک سیتار است که از استخوان شتر ساخته مى شود. به همین دلیل این قسمت داراى ارزش مادى زیادى مى باشد.


۱۲. Bada Ghoraj: براى نواختن و به ارتعاش در آوردن سیمها به کار مى رود.


۱۳. Tuning Bead: اجازه مى دهد که گام Minor بدون نیاز به کوک کردن با Peg ها تنظیم شود.


۱۴. Tabkandi: براى تعیین تن دستگاه موسیقى بسیار مهم است. براى بالابردن و ارتقاء کیفیت آن، باید چوب آن را بسیار صیقل داد.


۱۵. Kaddu: اسباب ارتعاش سیتار است.باید بسیار ظریف باشد تا در تمام مدت ارتعاش صدا را حفظ کند


نوع مطلب :
برچسب ها :

سه شنبه 30 فروردین 1390


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :